Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport bo svoje dejavnosti na področju kulture in znanosti na Dunaju združilo v Slovenskem znanstvenem institutu. Vladi bo torej predlagalo ukinitev Slovenskega kulturno-informacijskega centra SKICA, ohranjajo pa se njene dejavnosti.
Slovenski znanstveni inštitut na Dunaju deluje od konca leta 1998. Dejavnost inštituta je razvejana, saj organizira predavanja, simpozije, delavnice ter krajša in daljša gostovanja znanstvenikov, nudi tehnično in administrativno pomoč slovenskim znanstvenikom, ki delujejo v Avstriji, in avstrijskim znanstvenikom, ki želijo sodelovati s Slovenijo, nudi informacije in svetovanje v zvezi z raziskovalnim, tehnološkim in izobraževalnim sodelovanjem zlasti med Slovenijo in Avstrijo, promovira slovensko kulturo v Avstriji, spodbuja izmenjave na področju znanosti in kulture med Slovenijo in Avstrijo ter opravlja številne druge dejavnosti na področju znanosti in kulture. SZI je na Dunaju uveljavljena in prepoznavna slovenska inštitucija; priznava in podpira jo tudi avstrijska vlada.
Zgodovinsko pomemben je tudi kraj v katerem je nameščen inštitut. Kot je navedeno na spletni strani inštituta, je hiša »Seilerstätte 2″« v strogem središču Dunaja, last Luka Knafljeve ustanove, ki je od leta 1676 naprej omogočila kar nekaj generacijam slovenskih študentov za časa habsburške monarhije študij na dunajski univerzi. Znani dobitniki Knafljeve štipendije so bili m.dr. slovenski pesniki France Prešeren, Oton Župančič, Ivan Tavčar, zgodovinar Franc Kos in geograf Anton Melik.
V letu 2010 je bil na Dunaju pod okriljem Vlade RS ustanovljen nov Slovenski kulturno-informacijski center (SKICA). Na osnovi tripartitnega dogovora med takratnimi Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, Ministrstvo za kulturo in Ministrstvom za zunanje zadeve je bil dogovorjen skupni način financiranja in upravljanja tega centra. Ministrstvo za zunanje zadeve je pred približno dvema letoma ukinilo sektor za kulturno sodelovanje in SKICA je bila edina ustanova s področja kulture, ki je še ostala pod okriljem MZZ. Slovenija, ki svojih kulturnih institutov nima v nobeni drugi državi, ima tako na Dunaju dve izpostavi, ki promovirata slovensko kulturo. Izkazalo pa se je, da je bilo sodelovanje med njima v tem času slabo, saj je bilo med njimi premalo koordinacije in povezanosti.
Glede na sedanje finančno stanje, ki ne omogoča zagotavljanja dodatnih sredstev za te dejavnosti, je ministrstvo ocenilo, da bi bila koristna racionalizacija, ker bi tako lahko večji del sredstev namenilo dejavnostim namesto plačevanju zaposlenih, najemnin in drugih stroškov. Zato se je ministrstvo odločilo, da predlaga vladi, da ukine Slovenski kulturno-informacijski center SKICA in da se dejavnosti na področju kulture opravljajo v okviru delovanja Slovenskega znanstvenega inštituta, načrtovanje teh dejavnosti pa se poveri direktoratoma za ustvarjalnost in kulturno dediščino.
MIZKŠ je te dni s svojo namero pisno že seznanilo Ministrstvo za zunanje zadeve in ga zaprosilo, da preko slovenskega veleposlaništva na Dunaju izpelje vse potrebne postopke. Umetniška rezidenca za gostujoče kulturne ustvarjalce bo še naprej ostala v prostorih Študentskega doma Korotan, le da bo treba spremeniti pogodbo med Študentskim domom Korotan in Veleposlaništvom RS na Dunaju tako, da se uporabnina za umetniško rezidenco ne zaračunava več.