Skica po letu dni delovanja: zahtevno in prodorno

SREDA 16.01.2013

Slovenski kulturni in informacijski center (Skica) na Dunaju bo v četrtek obeležil prvo obletnico delovanja.

Delovanje centra v minulem letu je njegova vodja Ana Novak označila za zahtevno in prodorno. “Po enem letu je vzpostavljena osnovna struktura, pripravili smo 23 dogodkov in vodili tri programe. Tudi spletna stran je dobro obiskana,” je dejala.

Na Dunaju deluje veliko slovenskih ustvarjalcev

V Skici so v minulem letu dejavno sodelovali tudi v mreži evropskih kulturnih institutov. “Na Dunaju deluje veliko slovenskih ustvarjalcev in prav je, da imamo tu tudi svoj – celo prvi – kulturni institut v tujini. V preteklem letu se je na Dunaju vzpostavila tudi rezidenca za slovenske umetnike. Skica je po enem letu delovanja blagovna znamka, ki je v dunajskem kulturnem prostoru prepoznavna in spoštovana,” je poudarila Novakova.

Programska sredstva za delovanje Skice zagotavlja ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ). V lanskem letu so se sicer ta sredstva po besedah Novakove “močno skrčila” in dodala, da se je treba prilagoditi novi realnosti. “Gotovo bo dogodkov manj, zato jih je potrebno skrbno pripraviti, da bodo dovolj učinkoviti. Poiskati velja nove partnerje in prilagoditi program, ki mora biti dolgoročno in privlačno zastavljen, kot nekakšna tisoč in ena noč kulturne promocije,” je povedala.

Krčenje sredstev bo Skica obrnila v svojo prednost

V lanskem letu je bil program Skice zelo povezan s projektom Evropske prestolnice kulture. V prihodnje bo delovanje Skice izhajalo iz treh omejitev, ki pa jih bodo obrnili v svojo prednost.
Novakova je pojasnila: “Skica nima svojih prireditvenih prostorov, zato je vsak dogodek pripravljen v sodelovanju z avstrijskim partnerjem. Kadrovsko je Skica le ena oseba, zaradi česar so nujna partnerstva z institucijami, ki imajo ustrezno storitveno infrastrukturo. Omejena finančna sredstva pa terjajo projektna partnerstva z gospodarstvom. Vsebinsko je program za letošnje leto zasnovan na treh prednostnih področjih: kreativnih industrijah, filmu in literaturi.”

Posebnih dogodkov ob četrtkovi prvi obletnici delovanja centra v Skici ne načrtujejo, bodo pa ob slovenskem kulturnem prazniku, 8. februarja, dunajski knjižnici podarili nekaj slovenskih knjig v izvirniku, prav tako v tistem obdobju načrtujejo projekcijo filma Jana Cvitkoviča in pogovor z njim.

Jan Cvitkovič bo na Dunaju gostoval ob slovenskem kulturnem prazniku.

Pomen Skice pri prepoznavnosti Slovenije v Avstriji

Po besedah slovenskega veleposlanika na Dunaju Aleksandra Geržine je odprtje Skice pred letom dni pomenilo zelo velik napredek v predstavljanju Slovenije “kot moderne, mlade države, kot države, ki ima bogato, ne samo kulturno preteklost, ampak tudi kulturno sedanjost in pravzaprav kaže sodobne trende na nek čisto drugačen, moderen način”. Pred tem, tako Geržina, tega ni bilo. Meni pa, da bi bilo dobro aktivnosti Skice razširiti tudi zunaj Dunaja v glavna mesta nekaterih zveznih dežel, ki so postala medtem pomembna stičišča kulture, umetnosti, znanosti, kot so Bregenz, Innsbruck in Linz.

Geržina je med drugim dejal tudi, da je prav zaradi Skice številnim prebivalcem Dunaja Slovenija z vidika umetnosti, znanosti, kulture, arhitekture in oblikovanja danes bližje. “Ko se sprehajate po Dunaju, ko obiskujete kulturne ustanove, galerije, kavarne, povsod vidite nek podatek o Skici in o dogodkih, ki jih organizira Skica,” je dodal.

Podobni centri tudi drugod po Evropi?

Geržina je prav tako poudaril, da je Skica postala blagovna znamka. Na vprašanje, ali bi bilo vredno, kot je bilo rečeno ob odprtju Skice, podobne centre postaviti tudi v druga evropska kulturna in znanstvena središča, kot so Berlin, Pariz in London, je odgovoril, da bi bilo o tem vredno razmisliti: “Mislim, da je to tisto, kar bi lahko v prihodnosti pomenilo neko blagovno znamko za Slovenijo, kot optimistično, mlado, moderno in veselo državo.”

STA, K. N.

http://www.siol.net/kultura/novice/2013/01/skica_po_letu_dni_delovanja_zahtevno_in_prodorno.aspx

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>